7 způsobů, jak šetřit na bezlepkové dietě
Bezlepková dieta už dávno není jen pro celiaky
Bezlepková dieta má za cíl co nejvýše snížit příjem potravin, které obsahují lepek. Je určená zejména pro celiaky, nebo pro lidi trpící alergií na lepek. Alergie na lepek se projeví při konzumaci potravin z obilovin, které jsou na lepek velmi bohaté. To je žito, ječmen, pšenice a oves.
Ty se však dají snadno nahradit kukuřičnou moukou. Proto se tato dieta stala velmi populární i mezi lidmi, kteří netrpí žádnou alergií. Není totiž ani pravidlem, že se musíte ve svém jídelníčku zcela vyhnout například pečivu či jiným běžným pokrmům z mouky. Stačí najít vhodné bezlepkové potraviny.
Pro a proti! Není bezlepková dieta pouhým trendem?
Občas se vyrojí trend, za kterým hodně lidí bezmyšlenkovitě jde. A kdo by nešel, když ta oblíbená herečka z hollywoodu se touto dietou drží a tělo má jako bohyně! Má tento gluten free způsob stravy nějaké výhody a nevýhody? Podívali jsme se tomu na kloub a zjistili jsme, že…
- Produkty bez lepku často obsahují více cukrů a tuků
- Lepek nepředstavuje sám o sobě nějaké nebezpečí (výjimkou jsou lidé z celiakií). Není toxický ani zdraví škodlivý.
- Strava ubývá na pestrosti. Díky vyhýbáním se celozrnným výrobkům můžete přijít o důležité živiny, jako jsou vláknina nebo vitaminy skupiny B.
- Strava bez lepku nemá sama o sobě žádné vedlejší účinky. Není na ní nic špatného, pokud dokážete nahradit a vyvážit vaši stravu.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, je dobré vědět, že ne vždy je to, co radí hvězdy to nejlepší pro vás. Úplně vysadit lepek vám neuškodí, zároveň vám ani neuškodí, když do svého jídelníčku lepek zapojíte. Řiďte se hlavně tím, jak se cítíte a myslete na zlatou střední cestu.
Jedno je zcela jisté. Bezlepkové potraviny jsou dražší, než ty běžné. Jak na jejich nákupu ušetřit?
Výhody a nevýhody jsme probrali. Teď přichází na řadu to, jak potraviny bez lepku sehnat co nejlevněji. Nemusíte smutnit, že nevíte, jak na to. Připravili jsme si pro vás 7 tipů, jak se dá ušetřit za bezlepkové potraviny.
1. Nakupujte s rozmyslem a plánovitě
Není nad to, když si uděláte chvilku před nákupem čas. Napíšete si, co opravdu potřebujete, co vám v kuchyni chybí, a taky je dobré mít předem naplánované, co budete daný týden vařit. Díky tomu se vyvarujete nákupu potravin, které vám budou ležet ledabyle ve spíži.
2. Nakupujte do zásoby a velké balení
Abyste ušetřili jak času tak peněz, nakupte si potraviny ve velkých čili rodinných balení. Rozhodně ale myslete na to, jestli to zvládnete spotřebovat. Proto je dobré nakupovat do zásoby trvanlivé potraviny, které vám dlouho vydrží.
3. Porovnávejte ceny
Porovnávače určitě znáte. Zadáte produkt, který chcete koupit a objeví se vám, kde ho koupíte nejlevněji. Ušetříte a objevíte tak eshopy, které byste normálně vůbec nenašli.
4. Chce to čas! Vybírejte si v klidu a bez časového presu
Viz číslo 1. Uvařte si kávu, nebo šálek dobrého čaje, sedněte si v klidu ke stolu a sepište si seznam. Náš důležitý tip! Nenakupujte hladoví! To se pak můžete divit, jaké věci, které byste normálně nekoupili, máte v košíku.
5. Nechte si potraviny doručit až domů
Jste často zaneprázdnění? Nejvhodnější varianta nákupu je ta online! Šetří spousty času. Už žádné dlouhé minuty ve frontě. Prostě si potraviny vyberte na internetu a za chvilku jsou na cestě k vám. Většinou je doprava zdarma, nebo za symbolický poplatek.
6. Bezlepková dieta: co jíst? Domácí pečení a recepty
Máte omezený počet bezlepkových receptů, které vaříte pořád dokola? Zadejte si do vyhledávače bezlepková dieta recepty a uvidíte, jak poletíte hned k plotně. Vařte, pečte, šiřte vaše recepty dál. Lidé, stravující se totožně jistě ocení další skvělý recept.
7. Využijte slevy a cashback
Využijte slevy a cashback od Tipli.cz. Každý den hledá nejnovější slevy na celém internetu a navíc poskytuje z každého online nákupu cashback. To znamená, že z každého online nákupu dostanete část peněz zpět. Mezi obchody s kterými spolupracuje se řadí AliExpress, MALL.cz, Atoto.cz, Booking.com, eObuv.cz, nebo třeba Bioma – obchod s certifikovanými potravinami v té nejvyšší biokvalitě na českém trhu.
Příklad: jak funguje cashback?
Pokud jste ještě přes žádný cashbackový portál nenakupovali, vysvětlíme vám to na příkladu. Koupíte si, v tomto případě bezlepkové potraviny, v obchodě Prozdravi.cz, který má cashback na Tipli 5 % za 1 500 Kč. Tipli vám zpátky na váš účet pošle 75 Kč.
A jak to že dostanete nějaké peníze z nákupu zpátky?
Je to díky tomu, že obchody platí Tipli provizi za přivedení zákazníka. Větší část provize vám dá pak Tipli nazpět. Na procesu online nákupu, se kromě jednoho kliknutí nic nezmění.