Jak si pronajmout byt v Kroměříži a „nešlápnout vedle“ – vše, co byste si měli zkontrolovat, než převezmete klíče

Potřebujete sehnat pronájem bytu v Kroměříži a nevíte si rady? Město neznáte a ani se příliš neorientujete na realitním trhu? Pak se vám jistě mohou hodit informace, které vám přinesou následující řádky. Dozvíte se z nich například to, jaká je ve druhém nejlidnatějším sídle Zlínského kraje nabídka, nebo jakou hladinu činží můžete asi tak očekávat. Nabídneme vám také několik důležitých rad a tipů, které vám přijdou vhod ve chvíli, kdy na nějaký zajímavý pronájem narazíte. Jde totiž nejen o nalezení vhodného a cenově přijatelného bytu, ale rovněž o celou řadu formalit, které jsou s činžovním bydlením úzce spjaty. Co máme na mysli? Hned uvidíte!

Pronájem bytu v Kroměříži od 8 tisíc Kč

Až si začnete procházet inzerci na specializovaných realitních portálech, možná vás překvapí, že je nabídka nájemního bydlení v Kroměříži poměrně skromná. Obvykle totiž čítá jen tři až čtyři desítky bytů. Vzhledem k faktu, že má město bezmála 30 tisíc obyvatel, nelze než uznat, že je to vážně poněkud málo. Nedostatek bytů všeho druhu je bohužel zřejmý. Jde o stále palčivější problém, který se týká naprosté většiny českých a moravských měst. Rezidenční nemovitosti jsou navíc cenově stále hůře dostupné, což přispívá k růstu poptávky po pronájmech a logicky také ke zdražování nájemného. Situace v Kroměříži je názorným příkladem celého problému. Nájemní bydlení je tu nedostatkovým zbožím a pod 8 000 Kč měsíčně rozhodně nic neseženete. Jestliže k podobně vysoké činži připočtete ještě poplatky za služby a za energie, jistě dospějete k cifře spolehlivě přesahující částku 10 000 Kč. Nic levného, co říkáte? A to se bavíme o bytech skromnějších, které mohou svou velikostí uspokojit spíše jednotlivce nebo třeba bezdětný pár. Máte rodinu? Chcete tři pokoje s kuchyní? Připlatíte si!

Co lze objevit v nabídce nájemních bytů? (Kroměříž – 01/2022)

DispoziceUžitná plocha v m2PopisNájemné v Kč
1+kk41Novostavba s terasou8 500
1+155Cihla, přízemí10 000
2+kk64Mezonet (v centru)10 300
3+169Panel po rekonstrukci11 800

Smlouva je základ nájemního vztahu

Kvalitně sepsaná smlouva je základním stavebním kamenem fungujícího a bezproblémového vztahu mezi majitelem nemovitosti a jeho nájemníkem. Až se vám ze skromné nabídky bytů, které jsou v Kroměříži k dispozici, podaří vybrat tak, aby to vyhovovalo vašim potřebám, vzpomeňte si na to! Na některé věci je pamatováno v občanském zákoníku a není tedy nezbytně nutné je ve smlouvě zmiňovat. Patří k nim například zřízení trvalého pobytu, k němuž ani nepotřebujete souhlas vlastníka nemovitosti. Přesto existuje několik základních údajů, bez nichž se tento dokument neobejde. Na mysli máme zejména toto:

  • Přesná identifikace účastníků smlouvy (jména, rodná čísla)
  • Předmět smlouvy (pronájem konkrétního bytu)
  • Činže a to nejen její výše, ale také způsob úhrady a datum platby.
  • Platby za služby a energie (např. částka za odvoz odpadu atd.)
  • Ujednání o kauci (její výše atd.)
  • Délka trvání (je-li sjednána na dobu neurčitou, pak i s délkou výpovědní lhůty)
  • Důvody, které mohou vést k vypovězení smlouvy

Nahlédněte do katastru, zkontrolujte plynoměr

Že jsou údaje uvedené ve smlouvě nanejvýš důležité, o tom nemůže být pochyb. Například člověk, který je v listině uveden jako pronajímatel, musí být také vlastníkem bytu. Zda tomu tak skutečně je, si nejlépe ověříte v katastru nemovitostí. Věřte, že podobná opatrnost se občas vyplatí. Podvodníci se totiž v realitním byznysu objevují relativně často. Představte si třeba, že při podpisu smlouvy zaplatíte první činži, kauci a ještě případnou provizi. Může jít o desítky tisíc, které v případě, že někomu naletíte, zmizí v nenávratnu. Ovšem i tehdy, kdy se přesvědčíte, že jednáte se skutečným majitelem, je lépe být opatrný. Platby za energie totiž zpravidla nebývají součástí nájemného a hradit je musíte zvlášť. Zkontrolujte si proto stav plynoměru a elektroměru, abyste při vyúčtování nebyli nuceni platit za něco, co jste nespotřebovali.

Předávací protokol jako důkaz

Ke každé nájemní smlouvě by měl být také přiložen tzv. předávací protokol. Jak už název listiny napovídá, jde o dokument, který popisuje stav bytu v okamžiku, kdy ho přebíráte do užívání. Musí v něm být zaznamenány stavy měřičů energií a měly by v něm být uvedeny i takové detaily, jako zda je nábytek nový či opotřebovaný, nebo jestli je čerstvě vymalováno a podobně. Za vše, co přeberete, budete mít totiž do jisté míry zodpovědnost a majitel nemovitosti po vás později může požadovat nápravu případných škod nebo alespoň jejich úhradu. Také proto po vás bude téměř jistě požadovat hned na začátku složení kauce, což je jakási jistina, kterou může použít na zaplacení těchto potenciálních škod, jestliže je sami nezvládnete nebo odmítnete odstranit. Jde o zcela legitimní záležitost, takže se na to připravte!

Slyšeli jste už o smluvní pokutě?

Může se stát, že majitel bytu do smlouvy zapracuje také ujednání o tzv. smluvní pokutě. Nedivte se tomu. Nejenže na to má od června roku 2020 právo, ale je to z jeho hlediska také vcelku rozumný krok. Jde o záležitost, která mu poslouží třeba v situaci, kdy nebudete ochotni platit činži. Maximální výše této pokuty je určena zákonem a jde o trojnásobek dohodnutého nájmu.

Tak co, jste už na vše připraveni nebo potřebujete ještě nějaké další informace? A co finance, máte pro začátek dost peněz na to, abyste zaplatili vše, co je s pronájmem bytu spojeno?