Medvědí česnek – jarní bylina s léčivou silou

Duben a jaro je období, kdy si můžete dopřát čerstvý medvědí česnek. Ten je doporučován pro své silné zdravotní účinky, jelikož je přímo nabit vitamíny a minerály. Proč zařadit do jídelníčku medvědí česnek a jaké přínosy přináší? To se dozvíte dále.

Vitamíny a minerály v medvědím česneku

Medvědí česnek obsahuje vysoké procento vitamínu C a to konkrétně 150 mg na 100 g česneku. Tento vitamín je důležitým antioxidantem, který podporuje funkci imunitního systému, stimuluje tvorbu bílých krvinek, podporuje tvorbu kolagenu, podporuje zdraví kostí, zubů a cév a podílí se na vstřebávání železa.

Další látkou, která se v medvědím česneku nachází, je allicin, který propůjčuje česneku charakteristickou a nezapomenutelnou chuť a vůni. Pro jeho získání je ale potřeba lístky porušit a buď namlít, nebo nasekat. Allicin je účinný proti chřipce a nachlazení, pomáhá při problémech s dýchání, angíně, průjmu, potlačuje vznik oparů, podporuje hojení ran a zabíjí nechtěné bakterie v organismu. Pomáhá předcházet i ženským vaginálním problémům.

Poslední významnou součástí medvědího česneku je železo, jehož nedostatek se projevuje únavou, problémy s dýcháním a ztrátou menstruace u žen.

Medvědí česnek se řadí mezi tzv. životabudiče a doporučuje si i pro celkovou detoxikační kůru organismu.

Pesto z medvědího česneku

Jak jsme již řekli, nejlépe je medvědí česnek konzumovat porušený a čerstvý. Připravte si proto vynikající pesto, které se hodí k čerstvým těstovinám.

Na pesto z medvědího česneku budete potřebovat:
  • 250 g medvědího česneku
  • 2 hrsti kešu oříšku
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 50 g parmazánu
  • špetku soli
Postup:

Medvědí česnek důkladně omyjte a vložte spolu s oříšky do mixéru. Směs mixujte a pomalu přilévejte olej. Nakonec přidejte najemno nastrouhaný parmazán a dochuťte solí.

Využijte sezónu medvědího česneku a nechte se léčit silou přírody.