Přejídání na Vánoce – Jak na něj?
K Vánocům kromě dárků patří i hory dobrého, ale zároveň nezdravého jídla. Začněme Štědrým večerem a večeří se smaženým řízkem a bramborovým salátem. Další dny nás většinou nemine pečená kachna, nebo svíčková. Kromě hlavních jídel na nás všude číhají chlebíčky, cukroví a další jiné sladké pochutiny. Pokud jste celý rok zvyklí jíst střídmě a zdravě, bývá toto období docela náročné pro vaše trávení. Co ale dělat, abychom se necítili špatně a jak si pomoci, když už dojde k nejhoršímu?
Jak zabránit přejídání
Největší problém, který může potrápit náš žaludek, jsou velké porce. Chceme si u štědrovečerního stolu dopřát, a tak si nandáme hromadu jídla a o pár desítek minut později odcházíme s funěním ke stromečku. I o Vánocích jezte střídmě a hlavně pomalu. V tuto dobu máte čas, abyste si jídlo vychutnali. Když nebudete pospíchat, nejen že sníte menší porce, jelikož si vaše tělo brzy uvědomí, že už jste plní, také ale předejdete nepříjemným problémům s nadýmáním.
Na stůl si mimo cukroví naservírujte i sušené ovoce a místo brambůrků oříšky. I když ani tyto pochutiny nejsou zrovna dietní, jsou mnohem lepší variantou mlsání, než brambůrky a cukroví.
Nezapomeňte ani na pravidelný pitný režim, omezte pití slazených nápojů a místo toho si dejte raději deci vína, nebo ředěný ovocný džus.
Co dělat, když nás tlačí žaludek?
Jakmile máte břicho nafouklé, bolí vás a trápí křeče, nebo průjem, je nejlepší si uvařit čaj z bylinek, nebo si dát pár kapek bylinné pálenky či tinktury. Nejověřenější bylinkou je určitě máta peprná, která tlumí křeče a pálení žáhy. Heřmánek vás zbaví nadměrné plynatosti a zmírňuje nevolnost. Čaj z kořene pampelišky uleví při zácpě a nadýmání a podpoří trávení. Dále pomáhá i kmín, jablečný ocet, nebo anýz.
Dalším lékem na bolesti břicha je nenáročná fyzická aktivita. Proč nejít během svátků třeba na procházku s pejsky, nebo do bazénu?
Vánoce jsou pohodové svátky, a proto nedovolte, aby vás trápilo zažívání.