Quinoa – pokrm starověkých Inků
Quinoa je velmi starou potravinou, která pochází z oblasti Jihoamerických And. Nejedná se však o klasickou obilninu, nýbrž jednoletou rostlinu rostoucí do výšky 2 metrů. U nás ji známe pod názvem merlík čilský a i když se jedná o potravinu již z dob Inků, u nás se své popularity dočkala až před několika lety. Pojďme se blíže seznámit s touto plodinou.
Quinoa neboli merlík
Quinoa se řadí do skupiny merlíku. Tuto rostlinu můžete spatřit v několika barvách a těmi jsou: červená, hnědá, fialová, černá, žlutá a oranžová. Jelikož neobsahuje lepek je vhodná i pro celiaky. Semena merlíku jsou bohatá na vitamíny: B1, B2, B3, B5, B6, E a kyselinu listovou. Obsahuje také vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek a složité sacharidy.
Proč jíst quinou
Quinoa se po právu řadí mezi super potraviny. Jelikož působí v těle zásaditě, vytváří skvělé prostředí proti rakovině. Látky v quinoe bojují s migrénou, podporují funkci ledvin a mozku a růst svalové hmoty. Pomáhají také snižovat vysoký krevní tlak a zklidnit nervový systém. V neposlední řadě podporují správné trávení a vyprazdňování a pomáhá při léčbě cukrovky.
Jak připravit quinou
Pokud si nevíte rady, co s touto potravinou, jednoduše ji použijte jako přílohu tam, kde běžně používat rýži. Do hrnce vložte jeden díl quinoi a dva díly vody. Přiveďte k varu a vařte po dobu 15 – 20 minut. Vzniklá kaše je lehká, nadýchaná a má lehce oříškovou chuť. Díky ní se také perfektně hodí pro přípravu sladké snídaně, jako je kaše s mlékem, oříšky a ovocem.
Quinoa skvěle doplní váš jídelníček a obohatí organismus o mnoho prospěšných potravin. Vyzkoušejte ji také.