Totální endoprotéza kyčelního kloubu jako řešení jedné z civilizačních chorob
Onemocněními pohybového aparátu trpí asi 12 % populace. Bolesti kostí a kloubů lze řadit k civilizačním chorobám, které vám úplně změní život. Nemožnost pohybu je velkou komplikací a v případě problémů s kyčelním kloubem bývá podpořena nemalými bolestmi. Jediným řešením pak často bývá totální endoprotéza kyčelního kloubu.
Bolesti kyčelního kloubu se objevují z různých důvodů. Někdy bývá na vině úraz (zlomenina krčku stehenní kosti), jindy zánětlivé procesy (artritida), degenerativní změny (artróza) nebo onkologické onemocnění. Totální endoprotéza kyčelního kloubu, tedy umělá náhrada postiženého kloubu, bývá vnímána až jako poslední řešení. Ošetřující lékař se zpravidla nejdříve snaží najít jinou fungující terapii, mnohdy ale jiné řešení než náhrada celé hlavice i jamky není efektivní.
Jak totální endoprotéza kyčelního kloubu probíhá?
Totální endoprotéza kyčelního kloubu se obvykle provádí v celkové anestézii, u pacientů, jimž by byla nebezpečná, se přistupuje k epidurální anestézii. Nad postiženou kyčlí se provede řez, uvolní se svaly, a lékař se tak dostane přímo ke kloubu. Poškozená hlavice a krček stehenní kosti se odříznou a vyjmou, zbytek kloubní jamky se upraví speciální frézou, aby do ní zapadl nový implantát (nová jamka). Ta se připevní podle typu náhrady, následně se vloží hlavice kloubu a lékař provede skloubení, aby byly obě končetiny stejně dlouhé. Totální endoprotéza kyčelního kloubu trvá zhruba hodinu až dvě podle závažnosti postižení.
Typů náhrad je několik
Totální endoprotéza kyčelního kloubu se provádí i mladým lidem, někdy dokonce také dětem z důvodu vrozených deformací. Mladším a aktivním pacientům se obvykle nedoporučují cementové náhrady. Nejsou o nic méně kvalitní, ovšem mají kratší životnost. Řada pak přichází na necementové náhrady, případně je možné obě varianty zkombinovat – pak vznikne hybridní totální endoprotéza kyčelního kloubu.
Poslední variantou je tzv. hip resurfacing neboli povrchová náhrady kyčelního kloubu. U ní je přístup úplně jiný, nevyměňuje se kloub, nýbrž jen třecí plochy. Tato nová technika však není příliš používána.
Kvalitní implantát ještě není zárukou úspěchu
Totální endoprotéza kyčelního kloubu není jednoduchý zákrok a vyžaduje zodpovědné chování ze strany pacienta. Po operaci je potřeba končetinu pravidelně rozcvičovat, chodí se o berlích, bezprostředně po zákroku se nesmí kyčel ohýbat nad 90°, překřižovat přes osu těla a rotovat zevně. Totální endoprotéza kyčelního kloubu potřebuje rekonvalescenci dlouhou 3-6 měsíců. Za možnost opětovné radosti z pohybu to ale stojí.