Varovné systémy, které pomáhají zvýšit bezpečnost obyvatel českých měst a obcí
V posledních letech jsme se setkali s řadou krizových situací, během nichž hrály významnou roli z hlediska bezpečnosti obyvatel varovné systémy. Důležité zastoupení v tomto ohledu měly zejména klasické drátové obecní rozhlasy. Ty stále častěji doplňují další moderní varovné systémy. Jaký je jejich význam a proč by do nich měly obce investovat?
Obecní drátový rozhlas
Ačkoliv žijeme v době, kdy lze získat důležité informace velmi rychle, a to například díky internetu, drátový obecní rozhlas stále nachází své uplatnění. Při různých živelných katastrofách, k nimž se řadí třeba vichřice, povodně a požáry, totiž často nefungují mobilní sítě, elektřina a internet. Občané pak rázem mají ztížený přístup k údajům o tom, co se v jejich okolí děje a jak se mají správně zachovat. V tu chvíli jsou to právě obecní rozhlasy, které mohou být jedním z důležitých informačních zdrojů. Jsou-li kvalitní a mají vlastní zdroj napájení, lze s jejich pomocí sdělit občanům vše podstatné. Proto by obce ani v dnešní době neměly na jejich chod a neustálou inovaci zapomínat. Pomoci jim k tomu může tuzemská společnost EL-MIK, která se instalací a servisem tohoto a mnoha dalších druhů ozvučovací techniky zabývá již od svého vzniku v roce 1994. Je schopna dodat nejen klasické drátové obecní rozhlasy, ale i jejich bezdrátovou formu, dále pak třeba dorozumívací zařízení, telefonní ústředny, kamerové systémy, ozvučení do hal, nádražních budov, kulturních domů atd.
Moderní varovné systémy
Kromě drátového rozhlasu je v mnoha obcích praktické investovat také do inovativních zařízení. Typicky jde o elektronické sirény, lokální výstražné systémy (zejména srážkoměry, hladinoměrná čidla apod.) a bezdrátové informační zařízení BIS. Prakticky každý moderní varovný systém lze napojit na drátové rozhlasy, díky čemuž se pak informace k občanům dostanou bez zbytečných prodlev. I tato zařízení dodává, kompletuje a spravuje zmíněná firma.