Základní rady pro začínající běžce
Rozhodli jste se, že je na čase začít pravidelně či alespoň občasně běhat? Vaše tělo vám jistě poděkuje, tedy alespoň v případě, že ovládnete správnou techniku. Běhání není žádná věda, vyplatí se však nicméně znát několik základních pravidel.
Začněte pomalu
Pokud nejste zvyklí pravidelně běhat, je pravděpodobné, že začátky nebudou zrovna příjemné. Spousta lidí se nechá odradit tím, že jejich výkony jsou při prvních pokusech velmi slabé a fyzička rychle odchází. Toto je naprosto běžné a pokud se nenecháte odradit, budete příjemně překvapeni, jak si časem tělo na běh zvykne a vy budete běhat vzdálenosti, o jakých se vám nikdy nesnilo. Poslouchejte své tělo a začněte vzdálenostmi, které vám tělo umožní. Postupně je navyšujte, dostatečně regenerujte a za nedlouho přijde den, kdy poběžíte a tělo se ne a ne unavit.
Navštivte také: Hobby magazín
Správné vybavení
Běhání je skvělé v tom, že není třeba téměř žádných investic, abyste ho mohli praktikovat. I přes to je dobré mít vhodné základní vybavení. Základem jsou samozřejmě kvalitní běžecké boty, které dostatečně mírní dopady vašich chodidel, dostatečně větrají a nikde vás neotlačují. Další součástí běžeckého vybavení je vhodné oblečení. Základem je obléci se trochu méně než byste se oblékli normálně, protože během se vaše tělo zahřívá více než při běžných činnostech a pokud se zahřeje příliš, tak výkonnost rapidně klesá.
Uvolněte svou mysl
Pro mnoho lidí to bude možná překvapení, na které při experimentech s běháním narazí. Psychika je velmi důležitou součástí běhání. Pokud máte vyčištěnou hlavu, uvolněnou mysl, tak se rozběhnete, nad něčím zamyslíte a v podstatě ani nevnímáte, že běžíte. Pokud naopak nejste v klidu, něco vás tíží nebo trápí, tak se vám dost možná stane, že nebudete schopni běžet v podstatě vůbec. Ideální je tedy v klidu se připravit, zahodit starosti, do uší strčit sluchátka a zaposlouchat se do oblíbené hudby či audioknihy.
Technika běhu
Ovládnout správnou techniku není nic složitého, většina lidí ji adoptuje automaticky, jsou však i tací, kteří běhají úplně špatně a omezují tak své výkony a ničí si zdraví. Základem je běžet vzpřímeně, nehrbit se, nedělat příliš dlouhé kroky a dopadat na střed chodidel, ne na paty.